دامنه نمره دهی تافل

تافل مخفف عبارت Test Of English as  a Foreign Language است.یک آزمون استاندارد بین‌المللی برای سنجش توانایی زبان انگلیسی افراد غیر انگلیسی زبان است. در این مقاله قصد داریم دامنه نمره دهی تافل را بررسی کنیم.

انواع تافل

تافل به ۳ نوع  CBT , PBT,IBT   برگذار میشود.

برای مقایسه این سه نوع ،  مقاله  انواع آزمون تافل  را بخوانید.

دامنه نمره دهی تافل   TOEFL iBT

این آزمون رایج ترین نوع آزمون تافل است و سالی ۳۰ تا ۴۰ بار در کشور های مختل برگذار میشود.

کمترین نمره تافل (TOEFL) که  شما می توانید در iBT کسب کنید نمره ۰ است.

بالاترین امتیاز و نمره تافل (TOEFL) که شما می توانید در iBT کسب  کنید نمره ۱۲۰ است.

علاوه بر نمره کل TOEFL شما، گزارش نمره شما  ، نمرات هر بخش را به صورت جداگانه نشان می دهد. هر یک از چهار بخش آزمون ریدینگ، لیسینیگ، اسپیکینگ و رایتینگ – از حداقل ۰ امتیاز تا حداکثر ۳۰ امتیاز دارد.

نمره کل TOEFL شما مجموع نمرات چهار بخش است.

با حداکثر نمره   TOEFL 30 + 30 + 30 + 30 = 120

 

دامنه نمره دهی تافل   TOEFL PBT

این آزمون سالی شش بار در کشورهای مختلف  برگزار می شود.

اگر آزمون مبتنی بر کاغذ را بپذیرید، گزارش نمره خود را ۳ تا ۶ هفته پس از آزمون تان دریافت خواهید کرد. همانند iBT، گزارش نمره تان هر دو نمره TOEFL  شما و همچنین نمرات بخش فردی شما را می دهد.

دامنه نمره  تافل (TOEFL) در PBT بین ۳۱۰ – ۶۷۷ است. این به این معنی است که:

کمترین نمره TOEFL شما می تواند در PBT کسب ۳۱۰ باشد.

بالاترین امتیاز TOEFL شما می تواند در PBT کسب نمره ۶۷۷ باشد.

 

چه نمره ای در آزمون تافل نمره ی خوب محسوب می شود؟

میانگین نمره تافل ۵۰   درصد است که مجموع نمره ۸۴ در iBT و جایی بین ۵۵۰ و ۵۸۹ در PBT است. نمره متوسط ​​۵۰ درصد، به این معنی است که دقیقا نصف (۵۰ درصد) از همه افرادی که تست را انجام داده اند، کمتر از ۸۴ در iBT کسب کرده اند و نیمی از آنها بیش از ۸۴ را کسب کرده اند.

به عنوان یک قاعده کلی، به دست آوردن نمره بالاتر از میانگین به این معنی است که شما امتیاز خوبی کسب کرده اید. بنابراین، هر چیزی که بالاتر از ۸۴ در  IBT  یا ۵۷۰ (ISH) در PBT باشد، می تواند به عنوان نمره TOEFL خوب در نظر گرفته شود.

مشکل این است که مدارس مختلف نیاز به امتیازات مختلف TOEFL دارند، بنابراین نمره کمی بالاتر از میانگین ممکن است به شما در مدرسه ای که می خواهید کافی نباشد.

اکثر مدارس دارای حداقل نمره آستانه ای هستند که باید کسب درآمد کنید تا در برنامه پذیرفته شوند. این به این معنی است که نمره خوب TOEFL به آنچه که شما نیاز دارید بستگی دارد – اگر مدرسه شما نیاز به درخواست متقاضیان حداقل ۸۰ نمره در TOEFL iBT داشته باشد، نمره ۸۰ یا ۸۱ نمره TOEFL iBT خوب خواهد بود. اما اگر مدرسه رویایی شما نیاز دارد که متقاضیان نمره کل ۱۱۰ را در iBT کسب کنند، نمره TOEFL خوب برای شما بالاتر از ۹۰ درصد خواهد بود.

بسیاری از مدارس تقاضای TOEFL داوطلبانه را از ۹۰ یا ۱۰۰ امتیاز کلی برای iBT یا ۵۸۰ یا ۶۰۰ در PBT دارند. بنابراین نمره بالاتر از ۹۰ در iBT یا بالاتر از ۵۸۰ در PBT به طور کلی یک نمره خوب است.

بعضی از مدارس نیز نیاز به نمره حداقل خاصی در هر بخش دارند، بنابراین توجه داشته باشید که به نمرات بخش ریدینگ، لیسینیگ، اسپیکینگ و رایتینگ و همچنین نمره کل TOEFL خود توجه داشته باشید. حتی اگر امتیاز کل تافل شما بالا باشد، ممکن است حداقل استانداردهای مربوط به بخش خاصی را برآورده نکنید، بنابراین مطمئن شوید که همیشه ملزومات مدرسه را بررسی کنید.

البته این نمره بر اساس رشته، سطح دوره ی تحصیلی و اعتبار دانشگاه فرق می کند. رشته های حقوق، علوم سیاسی، و انسانی معمولا انتظار نمره ی بیشتری از شما دارند تا رشته های مهندسی و ریاضی. در عین حال، نمره ای که برای دوره ی کارشناسی ارشد یا دکترا نیاز دارید بیشتر از کارشناسی است.

 

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *