پر کاربردترین زبان های دنیا

زبان های مختلف مهم ترین راه ارتباطی بین کشور های مختلف است.تعیین این که کدام زبان در جهان جزو بهترین و  پرکاربرترین زبان ها است کار سختی است .برای تعیین این موضوع باید به کشور هایی که بیشترین جمعیت را دارند دقت کرد. با این حال بی شک زبان  چینی ، عربی ، اسپانیایی و انگلیسی جزو ۱۰ زبانی هستند که بیشترین استفاده را دارند. در این مقاله به معرفی پر کاربرد ترین زبان های دنیا میپردازیم.

۱- ماندرین (چینی )

چینی‌ها در هر منطقه به زبان محلی خودشان صحبت می‌کنند. اما ماندرین زبان چینی است که همه چینی‌ها آن را می‌دانند و در اصل زبان چینی ساده و متحد است. این زبان  یکی از سخت ترین زبان های جهان است که در پرجمعیت‌ترین کشور جهان استفاده میشود. چینی‌های کشورهای دیگر مانند چینی‌های مالزیایی ، چینی‌های سنگاپور و دیگر کشورها بیشتر به زبان ماندرین صحبت می‌کنند.

۲- انگلیسی

زبان رسمی بریتانیا  و بسیاری از کشورها انگلیسی است. این زبان در کشورهایی که تحت استعمار انگلیس بوده‌اند مانند هند ، مالزی به‌طور گسترده‌ای مورداستفاده قرار می‌گیرد. همچنین بسیاری از کشورها مانند امریکا ، استرالیا ، نیوزلند ، زیمباوه، هنگ‌کنگ ، افریقای جنوبی و کانادا به‌طور رسمی و عمومی این زبان را به‌جای زبان‌های محلی به رسمیت می‌شناسند. البته کشور کانادا زبان رسمی ندارد ولی مردم این کشور از زبان انگلیسی استفاده میکنند .

۳- هنــــــــدی

زبان اول کشور هند است. این کشور با رشد بالای جمعیت هرروز به سخن‌گویان این زبان اضافه می‌شود و در جهان جایگاهی بعد از زبان انگلیسی دارد.

 

۴- اسپانیولی

بیشتر کشورهای امریکای جنوبی به‌علاوه بخشی از برزیل اسپانیایی صحبت می‌کنند. همچنین این زبان به‌عنوان زبان دوم در برخی کشورهای انگلیسی‌زبان است. این زبان بسیار شبیه به زبان پرتقالی است به طوری که می‌توانند یکدیگر را بفهمند.

۵- روسی

با نگاهی به وسعت این کشور شاید تصور شود بیشترین استفاده را زبان روسی دارد اما تراکم جمعیت در غرب روسیه بیشتر است و پس از فروپاشی بعضی از کشورهای تازه استقلال‌یافته زبان‌های محلی خود را جایگزین روسی به‌عنوان زبان رسمی کردند. اما هنوز در برخی از آن‌ها زبان اداری و رسمی روسی است مانند : بلاروس ،قزاقستان

۶- عــــربی

عربی یکی از زبان‌های پراستفاده و بسیار قدیمی است. این زبان در اکثر کشورهای خاورمیانه با گویش‌های مختلف سخن گفته می‌شود. کشورهای شمال افریقا عربی را به‌عنوان زبان اول و فراسوی را به‌عنوان زبان دوم استفاده می‌کنند. کشورهای سوریه ، لبنان ، مصر، عراق، کویت ، الجزایر و مراکش به زبان عربی سخن می‌گویند.

۷- بنگالی (بنگلادشی)

کشور بنگلادش حدود ۱۲۰ میلیون نفر جمعیت دارد و رشد جمعیت آن بالا است ، بنگلادشی‌ها در کشورهای مختلف مشغول به کار و زندگی هستند و با نرخ تولد بالایی که دارند هرروزه به سخنگویان این زبان افزوده می‌شود. به‌جز بنگلادش این زبان در هندوستان هم بطور پراکنده استفاده می‌شود.

۸- پرتغالی

همان طور که گفته شد زبان پرتغالی شباهت زیادی به اسپانیایی دارد اما یک‌زبان کاملاً جدا است. در کشورهای موزامبیک، برزیل ، ماکائو ، آنگولا ، ونزوئلا این زبان بطور گسترده‌ای مورداستفاده است و زبان اول محسوب می‌شود.

۹- زبان مالایی و اندونزیایی

به این زبان بیشتر در کشورهای مالزی و اندونزی سخن گفته می‌شود و باکمی تفاوت در لهجه کاملاً شبیه به هم است. به‌جز مردمان کشورهای مالزی و اندونزی زبان باهاسا مالای یا باهاسا اندونزی در کشور سنگاپور که درگذشته بخشی از مالزی بوده استفاده می‌شود اما بیشتر مالای زبانان به‌اندازه کافی به زبان انگلیسی تسلط دارند.

۱۰- زبان فرانسوی

فرانسوی ها  ادعا می‌کنند که رمانتیک‌ترین و عاشقانه‌ترین زبان رادارند. این زبان در بسیاری از کشورهای دیگر به‌جز کشور فرانسه استفاده می‌شود. دلیل گستردگی زبان فرانسه تهاجمات و سلطه این کشور به کشورهای دیگر مانند شمال افریقا است. همچنین در دیگر از کشورها مانند کانادا از زمان‌های بسیار دور در برخی مناطق زبان مردم فرانسوی است و بطور مداوم و به‌عنوان زبان دوم مورداستفاده قرار می‌گیرد. این زبان در کشورهای بلژیک ، کانادا ، رواندا ، کامرون و هایتی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

امیدواریم  مقاله پر کاربرد ترین زبان های دنیا خوشتان آمده باشد.

برای آموزش زبان انگلیسی میتوانید در کلاس های تدریس خصوصی زبان انگلیسی شرکت کنید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *