آزمون PTE

آزمون PTE یا ( The Pearson Test of English Academic ) همانند آزمون های آیلتس و تافل جزء آزمون های معتبر زبان انگلیسی محسوب می شود و دارای اعتبار جهانی است. آزمون PTE توسط سازمان PEARSON که ناشر انتشارات Longman است برگزار میشود. علاقه مندانی که به دنبال تحصیل یا مهاجرت به کشور استرالیا هستند میتوانند با شرکت در آزمون PTE Academic به این کشور مهاجرت کنند.آزمون PTE همانند بسیاری از آزمون های بین المللی زبان انگلیسی به شکل کامپیوتری برگزار می شود و برای سنجیدن سطح زبان انگلیسی افراد غیر انگلیسی زبان طراحی شده است.

آزمون PTE شامل سه نوع ساختار میشود:

  • آزمون PTE آکادمیک
  • آزمون PTE جنرال
  • آزمون PTE برای Young Learners

که چهار مهارت اصلی زبان یعنی Speaking ، Reading ، Listening و Writing را مورد سنجش قرار می دهد.

آزمون PTE

عموما آزمون PTE زبان انگلیسی هر دو مهارت زبان انگلیسی را همزمان با هم مورد سنجش قرار می دهد. برای مثال مهارت Reading و Listening را با هم و مهارت های Speaking و Writing را با هم می سنجد. این آزمون حدود ۳ ساعت به طول می انجامد و کل آزمون در یک روز برگزار می شود. تمامی بخش های آزمون بوسیله کامپیوتر انجام می شود و بخش مکالمه یا همان Speaking نیز از طریق کامپیوتر انجام می شود و صدای شما در طول این بخش برای ارزشیابی ضبط می شود. آزمون PTE همچون دیگر آزمون های زبان مانند:IELTS  TOEFL نیز دارای سطح بندی از مبتدی تا پیشرفته می باشد. این سطوح شامل ۶ سطح آزمون های اروپایی از A1 تا C2 می باشد. در این آزمون علاوه بر چهار مهارت اصلی به مهارت های دیگر نیز نمره داده می شود از جمله :‌

grammar,  oral fluency, pronunciation, spelling , vocabulary, written discourse

هزینه آزمون PTE

هزینه آزمون PTE در میان کشور های مختلف متفاوت می باشد ولی در حالت کلی مبلغ این آزمون بین ۱۵۰ الی ۲۱۰ دلار می باشد.

 

مزایای آزمون PTE

  • برگزاری و نمره دهی تمام تسک های امتحان توسط کامپیوتر که این موضوع موجب از میان برداشته شدن سلیقه انسانی در نمره دهی به مخاطبین شده است.
  •  یکپارچه بودن امتحان، به این معنی که معمولا در طول این آزمون دو مهارت به صورت همزمان توسط کامپیوتر سنجینده و نمره دهی می شود که این ویژگی امکان جبران به شرکت کنندگانی را می دهد که ممکن است در یک مهارت ضعف داشته و یا به هر دلیلی در طول امتحان در بخشی از آزمون ضعیف عمل کنند. به عنوان مثال، در تسک اول آزمون، شرکت کننده باید یک متن را در مدت زمان مشخصی در میکروفن بخواند تا صدای او ضبط شود. در این تسک دو مهارت اسپیکینگ و ریدینگ فرد به صورت همزمان سنجیده و نمره دهی میشوند. همچنین در مهارت رایتینگ امکان اخذ نمره برای مهارت ریدینگ وجود داشته و در قسمت های ریدینگ و لیسنینگ نیز امکان اخذ نمره برای مهارت های دیگر وجود دارد.
  • مدت کوتاه اعلام نتیجه آزمون که طبق گفته رسمی خود سازمان پیرسون در مدت نهایتا ۵ روز کاری صورت می پذیرد.
  •  وجود دو امتحان شبیه ساز رسمی که انجام این دو آزمون توسط شرکت کنندگان این امکان را به آنها می دهد تا با شرایط و نحوه نمره دهی آزمون تا حدود زیادی آشنا شده و همچنین از نمره حدودی خود در آزمون اصلی اطلاع پیدا کنند. 
  • مزایای آزمون PTE این امر می باشد که زمان اعلان نتایج این آزمون بسیار کوتاه و در حدود ۵ روز می باشد.

 

ساختار آزمون PTE

همانطور که در بالا گفته شد آزمون PTE شامل ۴ مهارت اصلی است که در قالب ۲۰ تسک مختلف که در جدول زیر آورده شده اند در مدت زمان تقریبا ۳ ساعت بسته به تعداد سوالات در هر تسک برگزار می شود:

 ۱.مهارت های اسپیکینگ و رایتینگ (۷۷-۹۳ دقیقه)

نام تسک توضیحات مدت زمان
Personal Introduction در این بخش ۳۰ ثانیه برای معرفی خود فرصت دارید که نمره دهی نمی شود ۱ دقیقه
Read Aloud یک متن بر روی صفحه مانیتور ظاهر می شود و شما باید آن را بلند در میکروفن بخوانید تا صدای شما ضبط شود. ۳۰-۳۵ دقیقه
Repeat Sentence بعد از گوش دادن به یک متن کوتاه چند کلمه ای باید آن را تکرار کنید.
Describe Image یک عکس بر روی صفحه مانیتور ظاهر می شود و شما باید نکات اصلی آن را در مدت ۴۰ ثانیه توصیف کنید.
Re-tell Lecture بعد از گوش دادن به یک فایل صوتی و یا تماشای یک ویدئو، باید نکات اصلی آن را به صورت خلاصه در ۴۰ ثانیه بیان کنید.
Answer Short Question بعد از گوش دادن به یک سوال باید با یک یا چند کلمه به آن پاسخ دهید.
Summarize Written Question بعد از خواندن یک متن آکادمیک، باید نکات اصلی آن را در یک جمله با تعداد کلمات بین ۵ تا ۷۵ کلمه خلاصه کنید. از این سوال بین یک تا سه عدد ممکن است در امتحان گنجانده شود که برای پاسخگویی به هر یک ۱۰ دقیقه فرصت داده می شود. ۱۰ دقیقه
Essay یک مقاله آکادمیک بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ کلمه باید نوشته شود. ۲۰ دقیقه

۲. مهارت ریدینگ (۳۲-۴۱ دقیقه)

نام تسک توضیحات مدت زمان
Multiple-choice. choose single answer پس از خواندن یک متن باید به یک سوال چند گزینه ای که تنها یک پاسخ صحیح دارد پاسخ دهید. ۳۲-۴۱  دقیقه
Multiple-choice. choose multiple answers پس از خواندن یک متن باید به یک سوال چند گزینه ای که بیش از یک پاسخ صحیح دارد پاسخ دهید.
Re-order paragraphs چند باکس متن دار بر روی صفحه مانیتور با ترتیب بهم ریخته ظاهر می شوند که از شما خواسته شده که آنها را به ترتیب صحیح مرتب کنید.
Reading: Fill in the blanks یک متن با تعدادی جای خالی نمایش داده می شود که باید جای خالی ها با استفاده از گزینه های ارائه شده که تعداد آن ها بیشتراز تعداد جای خالی ها است، پر شوند.
Reading & writing: Fill in the blanks یک متن با تعدادی جای خالی نمایش داده می شود که هر جای خالی باید با استفاده از گزینه های ارائه شده مخصوص همان جای خالی پر شوند.

۳. مهارت لیسنینگ (۴۵-۵۷ دقیقه)

نام تسک توضیحات مدت زمان
Summarize spoken text پس از گوش دادن به یک فایل صوتی باید نکات اصلی آن را در قالب یک متن بین ۵۰ تا ۷۰ کلمه خلاصه کنید. ۲۰-۳۰ دقیقه
Multiple-choice. choose multiple answers پس از گوش دادن به یک فایل صوتی باید به یک سوال چند گزینه ای که بیش از یک پاسخ صحیح دارد پاسخ دهید. ۲۳-۲۸ دقیقه
Fill in the blanks یک متن با تعدادی جای خالی نمایش داده می شود که این جاهای خالی باید با استفاده از اطلاعاتی که هنگام گوش دادن به یک فایل صوتی داده می شود، پر شوند.
Highlight correct summary پس از گوش دادن به یک فایل صوتی، باید بهترین گزینه که خلاصه ای صحیح از آن متن می باشد را انتخاب کرد.
Multiple-choice. choose single answer پس از گوش دادن به یک فایل صوتی باید به یک سوال چند گزینه ای که تنها یک پاسخ صحیح دارد پاسخ دهید.
Select missing word بعد از گوش دادن به یک فایل صوتی باید گزینه ای را که شامل یک یا تعدادی کلمه است و متن را کامل می کند انتخاب کرد.
Highlight incorrect words یک متن نمایش داده می شود که باید همزمان با گوش دادن به یک فایل صوتی، کلماتی که میان فایل صوتی و متن نمایش داده شده تفاوت دارند را همان زمان انتخاب کرد.
Write from dictation بعد از گوش دادن به یک متن چند کلمه ای باید متن شنیده شده را تایپ کرد.

البته باید بدانید که برای ادامه تحصیل تمامی دانشگاه های دنیا این مدرک را مثل تافل و آیلتس قبول ندارند و حتی بعضی از دانشگاه ها در دنیا ممکن است برای بعضی از رشته ها و یا مقاطع تحصیلی خاص این مدرک را قبول کنند . بنابراین برای اینکه مطمئن شوید که آیا دانشگاه مورد نظرتان این مدرک را قبول می کند یا خیر می توانید از لینک زیر استفاده کنید:

http://pearsonpte.com/test-takers/accepts/

یکی از دلایل محبوبیت این آزمون در بین زبان آموزان این است که از دو سال قبل اداره مهاجرت استرالیا این آزمون را برای مهاجرت به جای آیلتس هم  قبول می کند و علت اینکه چرا افراد زیادی تمایل به شرکت در این آزمون را دارند این است که این آزمون ساده تر از آزمون آیلتس و تافل می باشد. ولی این نکته شایان ذکر است که کشور کانادا این آزمون را برای مهاجرت قبول نمی کند و برای این کشور فقط آیلتس مورد قبول می باشد.

چنانچه شما تمایل دارید که به استرالیا مهاجرت کنید و نیازمند کسب نمره ۷ در هر چهار مهارت می باشید می توانید به جای آیلتس در آزمون  PTEشرکت کنید. معادل نمره ۷ در چهار مهارت آیلتس نمره ۶۵ در آزمون PTE می باشد که بنابر گفته خیلی از افرادی که در این آزمون شرکت کرده اند کسب نمره ۶۵ در این آزمون راحت تر از کسب نمره ۷ در آیلتس می باشد. اهمیت این قضیه بیشتر در مهارت Writing میباشد چون با توجه به داوطلبان زیادی که در آزمون آیلتس شرکت کرده اند کسب نمره ۷ در مهارت Writing آیلتس به شدت سخت بوده و معمولا افراد مجبور به شرکت در آزمون آیلتس به دفعات می باشند. ولی کسب نمره ۶۵ در آزمون PTE به مراتب ساده تر از ۷ در آیلتس می باشد.

همانطور که ملاحظه میفرمایید، در کارنامه دو نوع نمره به نام های communicative skills و enabling skills به داوطلب داده می شود. بخش اول مربوط به مهارت های ۴ گانه آزمون های زبان هستند که مانند آیلتس و تافل می باشد. بخش مربوط به enabling skills مربوط به مهارت هایی هستند که برای ارائه به اداره مهاجرت و دانشگاه اهمیتی ندارند اما می توانند به داوطلب کمک کنند تا نقاط ضعف و قوت خود را در این آزمون بشناسد. این مهارت ها شامل گرامر، روان خواندن، تلفظ صحیح، اسپلینگ صحیح، تنوع لغات و مهارت های نگارشی می باشند.
نمرات در آزمون پی تی ای از ۹۰ محاسبه می شوند. جهت معادل سازی نمرات پی تی ای با آزمون های آیلتس و تافل از جدول زیر می توانید استفاده کنید.

معادل نمره ۷ آیلتس در آزمون پی تی ای ۶۵ و معادل ۸ آیلتس در آزمون پی تی ای نمره ۷۹ می باشد. این آزمون به صورت آنلاین و در سنترهای مورد تایید سازمان پیرسون برگزار می شود اما متاسفانه در حال حاضر این آزمون در ایران برگزار نمی شود و داوطبین داخل ایران جهت شرکت در این آزمون باید به یکی از کشورهای اطراف ایران مانند جمهوری آذربایجان، ترکیه، امارت متحده عربی و عراق مراجعه کنند. این آزمون درهر کشور هزینه ای متفاوت دارد که جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مکان و هزینه آزمون هر سنتر می توانید به سایت رسمی سازمان پیرسون به نشانی www.pearsonpte.com مراجعه فرمایید.

شما میتوانید نحوه ی ثبت نام در این آزمون را در مقاله زیر مشاهده کنید.روی متن زیر کلیک کنید.